Öğretim Süresi

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık programı, güz, bahar ve yaz olmak üzere üç akademik yıldan oluşmaktadır. Bu durumun tek istisnası, Çeviribilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Öğretemenliği bölümleridir. Bu bölümler için hazırlık programları, güz ve bahar yarıyıllarından oluşmakla birlikte, bu programlar için gerekli görülmesi halinde yaz döneminde de öğretim düzenlenebilmektedir.Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (Proficiency/Hazırlık Atlama Sınavı)

 1. Proficiency sınavı her yarı yılın başında akademik takbvimde ilan edilen gün ve saatte yapılmaktadır.
 2. Proficiency sınavına Hazırlık Programına devam eden öğrencilerle birlikte yeni kayıt olan öğrencilerde girebilirler.
 3. Proficiency sınavından geçme notu 60'dır. öğrencinin başarılı sayılabilmesi için 100 üzerinden 60 alması gerekmektedir.
 4. Proficiency sınavının lisans eğitimi iç.in geçerlilik süresi iki yıldır.
 5. Proficiency sınavında mazeret kabul edilmemektedir.
 6. Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Sanat Yönetimi, Tiyatro Bölümler, Plastik Sanatlar ve Resim, Uygulamalı bilimler Yüksekokulu öğrencilerinin başarılı sayılabilmesi için alması gereken not 50'dir. 100 üzerinden 50 alan öğrenciler Proficiency sınavından başarılı sayılmaktadırlar.
 7. İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim programı öğrencilerinin başarılı sayılabilmesi için alması gereken not 65'dir. Bu bölümlerin aynı zamanda sınav dahilince yapılan konuşma ve yazma becerilerinden başarılı sayılmaları için 60 puan almaları gerekmektedir.

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı

 1. Proficiency sınavından başarsız olan veya sınava katılmayan öğrenciler seviye tespit sınavına girmek zorundadırlar. Hazırlık programına devam ederken Proficiency sınavına girip başarısız olan öğrenciler Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına girebilirler.
 2. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavında mazerete kabul edilmemektedir.
 3. Öğrenciler aldıkları puan doğrultusunda belirtilen kurlardan birine yerleştirilerek dil eğitimine devam ederler.
 4. İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim programları öğrencileri için Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı yapılmamaktadır. Bu öğrenciler programların kendilerine yaptığı Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı puanlarına göre ayrılır.

Yabancı Dil Hazırlık Programları Öğretim Grupları

İngilizce Hazırlık Programı'nda öğrenciler seviyelerine göre üç gruba ayrılmaktadır.

 • A Grubu: A grubunda başarılı olan öğrenci B1 grubuna devam eder. Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.
 • B1 Grubu: B1 grubunda başarılı olan öğrenci B2 grubuna devam eder. Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.
 • B2 Grubu:  B2 grubunda başarılı olan öğrenci yerleştirildiği lisans programına başlar.  Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.

Öğrencilerin hazırlık sınıfına devam etme hakları 2 yıldır. 2 yılın sonunda hazırlık programını tamamlayamayan öğrenciler, 1 yıl kayıtlarını dondurmak zorundadırlar. 

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Kursu hakkında bilgi almak, ücretsiz deneme sınavından faydalanmak ve size uygun eğitim planının hazırlanması için eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Kursu ile ilgili bilgi almak için 0545 7 244 236 (BIG BEN) veya 0216 573 573 4 nolu telefondan bize ulaşabilir veya Ataşehir'deki ofisimize uğrayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: 0545 7 244 236 (BIG BEN) veya 0216 573 573 4