Çalışılan derslerin akılda kalmaması öğrenciler için büyük sorun. Bir Ben Education Solutions Eğitim Koçları bu konuda öğrencilere yardımcı olabilecek ipuçlarını derledi.


1. Verba Volant. Scripta Manent. (Söz Uçar, Yazı Kalır)Derslerinde başarılı olmui ve bu başarıyı hayatları boyu devam ettirebilmiş tüm kişiler çalışma periyotları boyunca kısa notlar aldıklarını belirtmişlerdir. Her ne kadar o anda aklınızda kaldığını düşünseniz de kısa notlar almak görsel hafızanızı da tetikleyerek çalıştığınız konunun aklınızda daha net bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.


2. Defter Tutmak Beyninizin Loci Metoduna Uygun Şekilde Çalışmasını Sağlayacaktır.
Defter tutmanız, belirli bir sıralama dahilinde konuları yazmanız beyninizin bu sıralamaya uygun hatırlamasına yardımcı olacaktır. Loci Metodunun da (Detaylı bilgi için bkz. Loci Metodu) aynı şekilde çalıştığı düşünüldüğünde, konularınızın aklınızda kalması içinen önemli yöntemlerden birisi defter tutmak olacaktır.


3. Konu Bütünlüğünü Bozmadan Çalışın.
Çalıştığınız konunun bir kısmını iyi biliyor belli bir kısmını bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda konu bütünlüğünü bozmadan çalışmak anlamayı kolaylaştıracktır. Az bildiğiniz kısımlara fazla zaman ayırmanız doğru olmakla birlikte daha az bilinen kısımlarında konu bütünlüğünü sağlamak adına üzerinden geçmek gerekmektedir.


4. Mekan Algınızı Geliştirin.
Çalıştığınız konunun aklınızda daha kolay şekilde kalması için en rahat hissettiğiniz veya sizde iyi anılar bırakan mekanlarda çalışmanız beyninizin hatırlama kapasitesini arttıracaktır. 


5. Çalışma Ortamınızı Sadeleştirin.
Sade bir ortam, rahat bir sandalye ve derli toplu bir masa. Çalışma masanızda dikkatinizi dağıtacak ne kadar az unsur bulunursa sizin açınızdan durum o derecede iyi olacaktır. Beynimizin kapasitesi tahmin ettiğimizden daha yüksektir. Dolayısıyla yüksek verimli bir çalışma için beynimizin dikkatini cezbedecek diğer unsurları tamamen ortadan kaldırmak gerekmektedir.


Eğitim Danışmanlığı hakkında bilgi almak, ücretsiz ilk görüşme olanağından faydalanmak ve size uygun eğitim planının hazırlanması için eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Eğitim Danışmanlığı ile ilgili bilgi almak için 0545 7 244 236 (BIG BEN) veya 0216 573 573 4 nolu telefondan bize ulaşabilir veya Ataşehir'deki ofisimize uğrayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: 0545 7 244 236 (BIG BEN) veya 0216 573 573 4